Home Stolnotenisový oddiel
Stolný tenis PDF Tlačiť E-mail

Stolný tenis alebo ping pong je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad sieťku na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne ju nemohol vrátiť.

Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom. Stolný tenis je individuálny šport hraný v halách špeciálne na to určených, ale aj v klasických krytých halách, kde sa dajú rozmiestniť stoly na hru.

Potrebné vybavenie:

Stôl - povrch stola sa nazýva hracou plochou, ktorá má obdĺžníkový tvar. Ku hracej ploche patria aj horné hrany, bočné hrany tam ale nepatria. Je rozdelený na dve polovice napnutou sieťkou. Stredová čiara rozdeľuje stôl na potreby štvorhry.

Sieťka - sa skladá zo stojančekov, špagáta a samotnej sieťky. Sieťka by sa mala byť čo najbližšie k stolu po celej dĺžke, konce sieťky by mali byť čo najtesnejšie pripojené k stojančekom.

Loptička - je guľatá o hmotnosti 2,7 gramu,s priemerom 40 mm a úplne dutá. Je vyrobená z celuloidu alebo podobnej plastickej hmoty, má bielu, oranžová farbu.

Raketa - môže mať rôznu veľkosť, tvar a hmotnosť, jej podklad však musí byť pevný. Raketa musí byť pokrytá poťahom. V súčasnosti sa používajú najmä gumové alebo gumoplastové povrchy. Musia byť farebne odlíšené – jeden musí byť červený, jeden čierny. Povolené poťahy musia byť schválené stolnotenisovou federáciou - ITTF.

Medzi najznámejšie značky, ktoré vyrábajú stolnotenisové vybavenie patrí Joola, Butterfly, Donic, Stiga, Yasaka, ale aj mnoho ďalšich.