Dnes je , meniny má

Rozlúčka s fašiangami 2017

Dňa 28. februára 2017 sa naša obec rozlúčila s obdobím bujarých zábav, s obdobím plesov, veselosti, tanca a spevu. Rozlúčili sme sa s fašiangami. Táto rozlúčka začala fašiangovým sprievodom už v sobotu 25. februára. Mládež v krojoch a maskách rozveseľovala našu dedinu až do neskorého popoludnia pod vedením Boboľca – ľudovej hudby zo susednej Liptovskej Lúžnej, čo potvrdzuje, že naše susedné dediny žijú v dobrej zhode a kamarátstve. Do bursovníckeho sprievodu pribudla aj nová generácia krojovanej mládeže, ktorú sme ešte donedávna poznali ako malé deti, ale čas beží neúprosne......
Počas bursy si mohli naši osaďania, ale i hostia pochutnať na zabíjačkových dobrotách z dielne majstra mäsiara a jeho pomocníkov z Veselej štvorky, alebo ešte lepšie – už Slávnej päťky J a veru, všetkým chutilo. Dostávajú známku 1*. Starosta sa zase staral o bursovníkov a robil im zastávky s teplým čajíkom, koláčmi a šiškami, ktoré napiekla kuchárka z našej obecnej kuchyne.
Večer pokračoval veselosťou s Boboľcom i modernou hudbou,  tancom, maškrtami a celú túto atmosféru ukončila akcia pochovávania našej pani Basy v spomínaný utorok. Program bol obnovený a spolu s našou mládežou sa doňho zapojila mládež z pedagogickej školy z Turčianskych Teplíc, no a akcia bola naozaj vydarená.
Môžeme skonštatovať, že to boli naozaj krásne, veselé a prvotriedne fašiangy...ako sa patrí. Zapojili sa do nich všetci, ktorí mali chuť a náladu a nezabúdajú na to, že naše tradície by nemali driemať.
Starosta obce a všetci osaďania ďakujú tým, ktorí prispeli k zorganizovaniu a dobrému priebehu tejto super akcie.
Takže na fašiangoch sa stretneme zasa na budúci rok a prosíme mamičky a staré mamy o naskladanie sukní na našich krojoch, vyčistenie súkenných gatí a košieľ, lebo sa blíži stavanie mája. Veď ani pôst netrvá večne.

video z bursy

video z pochovávania basy

(text lf, foto a video Róbert Kuzma st.)

Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
Fašiangová bursa 2017
© copyright 2008 | Liptovská Osada | all rights reserved
webmaster
posledná aktualizácia: 03.03.2017